Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com
30
Nisan


Defacto Kimin?

2004 yılında pazara giren Defacto Aslında Ozon Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. adlı firmaya ait bir kuruluş. Son dönemde Arda Turan ve Paris Hilton'un oynadığı Sinan Çetin imzalı reklamlarla gündeme gelen Defacto markası Akdenizli bir marka olma fikri ile yola çıktı.
Kendisini “Akdeniz modasının Dünyada ve Türkiye’deki öncü markası” olarak konumlandıran DeFacto, Türkiye’nin hazır giyim perakendeciliği alanında faaliyet gösteren en büyük markalarından biri haline gelmiş bulunuyor.
 

Ozon Giyim Sanayş ve Ticaret A.Ş. sahibi ise Zeki Cemal Özen. Diğer yönetim kurulu üyeleri ise İDRİS ÖZÇELİK Yönetim Kurulu Üyesi MÜŞTEREK İHSAN ATEŞ Başkan Yardımcısı MÜŞTEREK ŞAHİN DEMİR Yönetim Kurulu Üyesi MÜŞTEREK SEZAİ RÜSTEM ÖZEN Yönetim Kurulu Üyesi Münferiden.

Reklam için büyük paralar harcayan fakat sürekli olarak ağır eleştirilere maruz kalan firma en son Paris Hilton ve Arda Turan'lı bir reklam filmi çekmiş fakat reklam özellikle senaryosu ile çok fazla eleştirildi.  Arda Turan'nın saçma olarak nitelendirilen "my darling" lafı ve Paris Hilton'un söylediği "paris seçti defacto yaptı arda bayıldı" lafını anlamak için defalarca seyredilmesi gereken reklam vatandaş tarafından çok başarısız bulundu.

Defacto'nun sahibi Zeki Cemal Özen hakkında ise hiçbir mecrada hemen hemen hiç bilgi yok. Malatyalı tekstilci bir iş adamı olduğu söylenen Zeki Cemal Özen'in sanata ve koleksiyona büyük ilgisi olduğu biliniyor.

İki kuşaktır tekstil işinde olan Özen Ailesi, kumaş üreticiliği ve fasonculuktan sonra şimdi de DeFacto markasıyla mağazacılıkta iddiasını sürdürüyor. Geçen hafta başlayan ve oldukça ses getiren “Jean Amerika'nın şalvarıdır. Amerika'nın sözüm ona rahatlığına karşı, DeFacto, Akdeniz modası” başlıklı reklam filmiyle tüm dikkatleri üzerine toplayan Özen Ailesi'nin sahibi olduğu ve DeFacto'nun yaratıcısı Ozon Group, “Akdenizli” bir marka yaratma iddiasıyla hedefe koşuyor. 

3 YIL İÇİNDE 100 MİLYON DOLAR 

2005 yılında corner'lar ve kendi mağazaları olmak üzere, hazır giyim piyasında 'Ben de varım' diyen DeFacto, üç yıl içinde 35 mağaza ve 100 milyon dolarlık satışa ulaştı. Alman Schwitzke firmasından marka konumlandırma ve mağaza konsepti hizmeti alan grup, İtalyan Deborah firmasıyla da “Akdenizli” çizgisinde koleksiyon oluşturmak üzere biraraya geldi. Firmanın hedefi ise 2010 yılına kadar Türkiye genelinde 75 mağazaya ulaşmak, 2015 yılında da dünyaya açılarak global ölçekte markalaşarak, Türkiye'nin de dünyadaki markalaşma sürecine katkıda bulunmak. 

Dikkat çekmeye yönelik 

TÜRKİYE Denim Sanayicileri Derneği ve İşadamları Derneği (DENİMDER) Başkanı Nedim Özbek, DeFacto'ya ait 'Jean Amerika'nın şalvarıdır' reklam filmini seyrettiğini belirterek, “Doğrusunu söylemek gerekirse anlam veremedim. Yurtdışına açılmış bir marka olsa, bunu anlayacağım ama jean'in anavatanı ABD, neye istinaden böyle bir reklam yaptıklarını anlamadım” dedi. Özbek, DeFacto'nun sahiplerini arayıp reklamla ilgili bilgi almayı da planladığını belirterek, “Reklamda şalvar sözcüğüyle bir aşağılama yapıldığını düşünmüyorum. Sonuçta, şalvar da bizim yerel giysimiz. Dikkat çekmek için yapılmış bir reklam, art niyet olduğunu sanmıyorum. DENİMDER olarak herhangi bir alınganlık yapmamızı gerektirecek bir durum yok” diye konuştu. 

Dünyada 200 milyon kişi Türk malı jean giyiyor 
TÜRKİYE, dünyanın en büyük denim üreticileri arasında yer alıyor. Tekstil sektörünün adeta yüz akı olan 'denim' pantolonda sadece 2005 yılında 1.5 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Mont, etek, üstlerle bu rakam 2.5 milyar dolara ulaştı. Türkiye geçen yıl denimden 2.5 milyar dolarlık pantolon ve üst sattı. Bugün Türkiye'nin denim ihracatı 4 milyar doların üzerinde. Dünyada yaklaşık 200 milyon kişi Türk malı denim giyiyor.
 
etiketler: defacto kimin, sahibi, kim, defakto, yönetim kurulu başkanı, sahipleri, kime ait 
51283 defa okundu
Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com