Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com
04
Mayıs


Yeni Sektör : Dinleme ve görüntü cihazları

Böcek hizmeti bürokrat ve siyasetçilerin ayağına geldi. Son dönemde dinleme olaylarının artması siyaset, bürokrasi ve spor dünyasında büyük depremlere yol açtı. Böcek olarak tabir edilen dinleme ve görüntü cihazlarına olan ilgi yeni bir sektörü daha ortaya çıkardı. Ankara merkezli bir firma metrekaresi beş liradan başlayan tarife ile hizmet veriyor.Futbol dünyası şike iddiaları ile sarsılırken, dinleme olaylarının artması yeni bir sektörün daha önünü açtı.

Elektronik sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firma son günlerde ofise teslim 'dinleme cihazı (böcek)' hizmeti vermeye başladı. Siyasetçi, işadamı ve bürokratların kapısı "Casus böcek arama hizmeti, gizli dinleme ve izlemeye son" reklamları ile çalınıyor. Çok sayıda müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür, genel müdür yardımcısı ve üst kurul başkanlarının da odalarında böcek araması yaptırmak için fiyat tarifesini incelediği belirtiliyor. Başkentte gizli kamera ve dinleme cihazı arama hizmeti veren Yeni Nesil Bilgisayar firmasının sahibi Bahattin Turgut, işadamı ve bürokratların ardından milletvekillerine de hizmet vermeye başlayacaklarını belirtiyor. Teknospy markası ile dört yıldır sektörde faaliyet gösterdiklerini aktaran Turgut, böcek bulma tarifesinin beş liradan başladığını kaydediyor.

Casus böcek hizmeti hakkında değerlendirmede bulunan bir bakanlık müsteşarı ise son günlerde dinleme ve gizli kamera olaylarının arttığına dikkat çekerek çok sayıda bürokrat ve siyasetçinin, odasında arama yaptırmayı düşündüğünü söyledi. Firma tarafından üst düzey bürokrat ve işadamlarına gönderilen mektupların içerisinde yer alan broşürde verilen hizmetlerin detayları yer alıyor. Televizyon kumandasındaki dinleme cihazından fön makinesinin içerisine gizlenmiş kameraya kadar hizmet verildiği dile getiriliyor. Üst düzey kamu yöneticilerine tamirden gelen elektronik cihazlarının yanı sıra hediye olarak gelen çiçeklerin içerisinde de böcek tabir edilen cihazların yer alabileceği konusunda uyarıda bulunuluyor. Firma, dinleme cihazı araması yaptıktan sonra bilgilerin açığa çıkarılmayacağı taahhüdünde bulunuyor.

ABD ve İsrail'den ithal edilen profesyonel cihazlarla arama yaptıklarını belirten firma yetkilileri, geçtiğimiz günlerde çok sayıda bürokrata 'böcek hizmeti' mektubu gönderdi. 24 saati hizmet verdikleri bilgisi aktarıldı. Periyodik böcek tarama hizmetinin yanı sıra toplantı ve özel görüşmeler için de böcek tarama hizmeti yapılıyor. Tarama hizmetinin verilişi ise kısaca şöyle: "Öncelikli olarak ortamda risk analizi yapıldıktan sonra uygun ve profesyonel cihazlarla arama ve tespit işlemi yapılıyor. Tespit ve temizlik işlemi tamamlandıktan sonra talep eden müşteriye detaylı bir analiz raporu sunuluyor. Raporda vericinin bulunup bulunmadığının yanı sıra bürokrat ve siyasetçilere kendilerini koruma yöntemleri ve bu tür olaylara karşı izlemeleri gereken yol konusunda tavsiyelerde bulunuluyor.

Kaynak : Zaman

3194 defa okundu
Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com