Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com
04
Mayıs


Ali Rıza Yıldırım - Yıldırım Holding

Hakkında çok az şey bilinen Yıldırım Holding Yönetim kurulu başkanı Ali Riza Yıldırım ve hem babası hem de Holding'in kurucusu Garip Yıldırım Samsunlu yönetici ve iş adamlarıdır. Başbakan Erdoğan ile yakın ilişkileri bulunan Garip Yıldırım'ın eşi Zeycan Yıldırım'dır.

Yıldırım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Yıldırım, 1960 yılından beri birçok alanda faaliyet gösteren yatırımlara yöneldi. Kömür sektöründe önemli yatırımlar yapan grup, 2000 yılından itibaren de gemi taşımacılığı sektörüne de girdi. Yıldırım Grubu son dönemde satın alarak büyüyor. Gemlik Gübre'den sonra Sümer Holding'e ait Beykoz Kundura Fabrikası’nı  yaklaşık 30 milyon dolara satan alan ali Rıza Yıldırım, Beykoz'da deniz kenarında 182 dönümlük araziye Dubai'deki Burj el Arab otelinin benzerini inşa etmeyi planladığını açıklamıştı. Açıklamasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen bir adım atılamadı. Yıldırım, İstanbul'un en yüksek binalarından biri olacak bu otelin inşası için gerekli imar iznini alamadıkları takdirde, söz konusu arsada bir tatil köyü yapacaklarını söyledi. 520 milyon dolarlık servetiyle alt sıralardan da olsa Forbes listesine girmeyi başaran Ali Rıza Yıldırım’ı gözlerimiz vergi rekortmenleri listesinde aradı, ama yoktu!

Yıldırım Holding, enerji, kimya sanayi, metal ve denizcilik alanlarında faaliyet gösteriyor. Grubun şirketleri arasında Yılyak Yakıt Pazarlama kömür ve metal sektöründe bulunuyor. Grubun Gemlik Gübre ve Yılmar Denizcilik şirketlerinin yanı sıra liman işletmeciliği yapan Yılport (Dilovası) Konteyner Terminali ve Liman İşletmeciliği şirketi de var. Grup, 2004 yılında da özelleştirmeyle Eti Krom’un tüm hisselerini satın alarak dikkatleri çekmişti. Yıldırım Holding’i 1963’te Garip Yıldırım kurdu. Holdingin yönetim kurulu başkanlığını Ali Rıza Yıldırım yapıyor. 

- Endüstrilerinde öncü firmalarımızla Türkiye’nin geniş bir global ölçekte faaliyet gösteren, önde gelen endüstriyel gruplarından biriyiz. 

- Dört farklı kıtada toplam 5.000’den fazla çalışanımız var.

- Grup şirketlerini alanlarında etkili ve ileri aktörlere dönüştürmek üzere, modernizasyon ve iyileştirme projeleri ile stratejik satın almalara 1 milyar doları aşan miktarda yatırım yapılmıştır. 

- YILDIRIM HOLDİNG, dünyanın en büyük ikinci HC FeCr (yüksek karbonlu ferrokrom) üreticisi, ETİ KROM da dünyanın en büyük yüksek tenörlü, sert parça krom cevheri üreticisidir.

- GEMLİK GÜBRE, Türkiye’nin en büyük gübre üreticilerinden biri ve bir numaralı CAN (kalsiyum amonyum nitrat) gübre üreticisidir.

- YILPORT, Türkiye’nin en ileri teknolojik altyapısına sahip ve en verimli çalışan konteyner terminali, Marmara Bölgesi’nin çok amaçlı tek limanıdır.

- YILYAK, Türkiye’de ısınma amaçlı kömür piyasasının en büyük tedarikçilerindendir. 

- An itibariyle YILMAR Denizcilik’ın filosu sekiz kuru yük gemisi ve on kimyasal tanker olmak üzere 18 gemiden oluşmaktadır.

- MARMARA TERSANESİ`nin 2016 sonuna kadar tam kapasite ile çalışması; bu süre zarfında toplam dokuz kuru yük gemisi ve kimyasal tanker inşa etmesi planlanmaktadır.

- BEYKOZ KUNDURA’yı dünya çapında bir çekim merkezine dönüştürmek üzere, gayrimenkul geliştirme bölümü tarafından Beykoz Kundura Koruma ve Turizm Geliştirme Projesi başlatılmıştır. 

- Kasım 2010’da YILDIRIM HOLDİNG, dünyanın üçüncü büyük konteyner taşımacılık şirketi CMA CGM S.A.’nın yüzde 20’lik hissesini 500 milyon dolar karşılığında satın almıştır.

- Liman işletmeciliğindeki küresel genişleme hamlelerinden ilki, Akdeniz`in önemli aktarma ve lojistik merkezlerinden MALTA FREEPORT`un yüzde 50`lik hissesi 200 milyon avro karşılığında satın alınarak yapılmıştır.

- YILDIRIM HOLDİNG’in temellerinin atıldığı Samsun’da 570 öğrencilik kapasiteye ve 200 kişilik bir yurda sahip Garip - Zeycan Yıldırım Fen Lisesi, YILDIRIM ailesi tarafından şehre kazandırılmıştır. 

13130 defa okundu
Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com