Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com
01
Mayıs


Fatih Karamancı - Karamancı Holding

Dünyada denim denince akla gelen ilk isim olan Fatih Karamancı 1957'de istanbul'da doğdu. Amerika Washington D.C. de The American University 1980 Ekonomi mezunu ve İşletme BA derecesi sahibi Karamancı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kullandığı Cadillac’ın sahibidir.

Türkiye’nin sessiz devlerinden. Dünyanın en büyük denim üreticilerinden biri olan Karamancı, yüzlerce ülkede 35 milyon kişiyi giydiriyor. Türkiye’nin vergi rekortmenleri arasında da yer alan Karamancı, enerji ve boru sektöründe de oldukça iddialı.

En iyi üç içinde

Cumhurbaşkanı’nın birçok ortamda başarılarıyla takdirini toplayan ama buna rağmen çok da ortalarda görünmeyen Fatih Karamancı, bünyesinde Orta Anadolu A.Ş., Superlit Boru ve Karel Elektrik’in bulunduğu Karamancı Holding’in sahibi.

1500’ün üzerinde çalışana sahip Karamancı Holding’in amiral gemisi Orta Anadolu Ticaret dünyanın en iyi üç denim şirketinden biri.

Denim konusunda dünyada birçok konuda lider konumda olan şirketin, Kayseri ve Çorlu’daki tesisleri yıllık 45 milyon metre kumaş üretme kapasitesine sahip. Sadece Çorlu fabrikasından yılda 4 milyon adet blucin çıkıyor. 1500 çalışana sahip olan Orta Anadolu Ticaret, İSO 500 listesine 331.3 milyon TL’lik net satış rakamıyla 173’üncü sıradan girdi. Şirket, Levi’s, Lee, Wrangler, GAP, DKYN, Levi’s, Tommy, Diesel, G-Star, Replay, J Brand, Miss Sixty, D Squared gibi ünlü markalar için de üretim yapıyor.

Gül Beşiktaşlı, Karamancı GS

Sıkı bir Galatasaray taraftarı olan Fatih Karamancı, aynı zamanda takımın kongre üyesi. Karamancı’nın hayali bir Anadolu kulübünün Avrupa çapında başarılara imza atması, bu takımın da Kayserispor olması. Karamancı, daha önce yaptığı bir açıklamada “Koyu bir Galatasaray taraftarı olmama rağmen beraberlikle bitmesini arzu ettiğim tek maç Galatasaray-Kayserispor maçıdır” diyor.

Dünya çapında şirket avında

Kendi markasını yaratmak isteyen Orta Anadolu, dünyadaki satın alma fırsatlarını değerlendiriyor. Şirket, Bahreyn’de uzun yıllar kendileri için üretim yapan bir şirketi 30 milyon dolara satın aldı.

Karamancı ailesi Boğaz’ı mesken tuttu

Fatih Karamancı, geçen yıl Suzan Sabancı Dinçer’in villasını 7 milyon TL’ye satın aldı. Aileden Murat Karamancı da 11.3 milyon dolara Mehtabiye Köşkü’nü aldı.

Etiketler: Fatih karamancı kimdir, karamancı holding yönetim kurulu başkanı, karamancı holding sahibi, orta anadolu, denim village,karel enerji, superlit, voltage

5200 defa okundu
Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com