Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com
30
Nisan


Turgut Aydın - Memorial Hastaneleri

Memorial Hastaneleri’nin sahibi Aydın Ailesi, indirim marketleri zinciri A-101’in büyük ortağı oldu. Şirket yeni ortaklık yapısıyla 75 dolarlık sermaye artışı yapacak. Gelen kaynak, 410 olan mağaza sayısını 450’ye yükseltmekte kullanılacak

• Memorial Sağlık Grubu ve Aydın Örme’nin sahibi Aydın Ailesi, indirimli marketler zinciri A-101’in en büyük hissedarı oldu. Aydın Ailesi, A-101’in yüzde 29.8 hissesini satın aldı. Aydın Ailesi ile birlikte, Singapur merkezli Oligo Investments Holding yüzde 22.8, Asya Katılım Bankası yüzde 21.8, İrfan Hacıosmanoğlu yüzde 4.58, diğer hissedarların ise yüzde 21 oranında ortaklığı bulunuyor.

YATIRIMLAR HIZ KESMEDEN SÜRECEK

A-101 marketler zincirini BİM’deki ortaklıktan ayrılan Zapsu Ailesi kurmuştu. Oligo Investments Holding’in sahibi ailenin market zincirinde yüzde 22.8 payı bulunuyor. A 101’in büyük hissedarı olan Aydın Ailesi aynı zamanda English Home Mağazalar zincirinin sahibi. Aile, Adapark projesi ile gayrimenkul işine de girmişti. A-101’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın, yıl sonu hedeflerinin 450 mağazaya ulaşmak olduğunu söyledi. A-101 marketler zincirinin tüm hissedarları yeni yapılanmayla birlikte 75 milyon dolarlık sermaye artışı kararı aldı. 60 milyon dolarının bu yıl sonuna kadar ödeneceğini belirten Turgut Aydın “Daha güçlü bir sermaye yapısına sahip olması ve yatırımlarına hız kesmeden devam edebilmesi için, bu sermaye artış kararını aldık. Şu anda toplam 410 mağazamız bulunuyor. Bu rakamı 2012’de bin 100, 2015’t eise 2 bin mağazaya çıkartmayı” dedi
 
 
 İngiliz Argus Capital ve Katar Yatırım Bankası, Memorial Sağlık Grubu'nun yüzde 40 hissedarı oldu. Anlaşma kapsamında, Memorial yüzde 40 azınlık hissesini İngiliz Argus Capital ve Katar Yatırım Bankası'na devrederken, Turgut Aydın ve ailesi hisselerin yüzde 60'ını tek başına elinde bulundurmaya devam edecek.

HER ZAMAN MEMORIAL'IN ÇOĞUNLUK HİSSELERİNİ ELİMİZDE BULUNDURMAYI SÜRDÜRECEĞİZ''

Memorial Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Yaşar Aydın, ''Sağlık sektörü ailemizin ana iş kolu olmaya devam edecek, her zaman Memorial'ın çoğunluk hisselerini elimizde bulundurmayı sürdüreceğiz'' dedi. 

     Aydın, düzenlenen basın toplantısında, Memorial'in organ nakli, tüp bebek ve kardiyoloji bölümleri ile sadece Türkiye'de değil dünyada da referans kurumlardan biri olduğunu belirtti. 

     Memorial'ın, devam eden projeler ve yeni atılımlarla büyümeye devam ettiğini dile getiren Aydın, uzun zamandır Memorial'e yatırımcı ilgisinin sürdüğünü kaydetti. 

     Aydın, bugün dünyanın en prestijli yatırım şirketlerinin kendileriyle ilgilenmesinin, kendileri açısından onur verici olduğunu ifade ederek, görüşmeler sonucunda İngiliz Argus Capital ve Katar Yatırım Bankası (QFIB) ile anlaşmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. 

     Bu hisse alımının her iki grubun Türkiye'deki ilk yatırımları olduğuna, böylelikle bu iki yeni yatırımcıyı da Türkiye'ye çektiklerini belirten Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: 

     ''Sağlık sektörü ailemizin ana iş kolu olmaya devam edecektir. Biz her zaman Memorial'in çoğunluk hisselerini elimizde bulundurmayı sürdüreceğiz. Memorial bizim gözbebeğimiz. Bu yıl hizmete açtığımız Ataşehir ve Antalya hastanelerimizle artık daha fazla insana Memorial'ın kaliteli sağlık hizmetlerini ulaştırıyoruz. Devam eden projelerimiz ve yeni atılımlarımızla büyümeye devam ediyoruz. Katar Yatırım Bankası farklılaşmış hisse sahibi temeliyle hızlı büyüyen bir banka olarak güçlü bir üne sahip. ARGUS Capital dünyanın pek çok ülkesinin önde gelen kurumsal yatırımcıları ve aile yatırım ofisleri tarafından desteklenmektedir. Yeni ortaklarımızın tecrübeleri ve eşsiz uzmanlıkları, Memorial Sağlık Grubu'na büyük katkı sağlayacaktır. Her iki kurum da Memorial'ın gelişmekte olan sağlık sektöründeki lider konumunu sürdürme yönündeki vizyonumuzu paylaşmaktadır.'' 
     Aydın, İngiliz Argus Capital ve Katar Yatırım Bankası'nın, Memorial'in hisselerini yüzde 20-20 oranında satın aldığını bildirdi. 
     
     PARA YATIRIMDA KULLANILACAK
     
     Satıştan elde edilen gelirin aileye gideceğini ve ailenin satıştan gelen geliri, sağlık da dahil olmak üzere, grubun tüm iş kollarında yatırım olarak kullanılacağını ifade eden Aydın, grubun, sağlık, perakende, tekstil ve gayrimenkul gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini, bu alanlarda yatırımların devam ettiğini ve hisse satışından gelen paranın bu alanlardaki yatırımların finansmanlarında kullanılacağını anlattı. 

     Aydın, Memorial'de büyümenin devam ettiğini ve önümüzdeki dönemlerde muhtemel satın almalar planladıklarını bildirerek, ''Perakende ise çok hızlı büyüyen bir alan. İki yıldır perakende de varız, English Home ve A.101 ile... Satıştan gelen parayı üç grubun büyümesinde kullanacağız'' diye konuştu. 
     Sağlık alanında yapacakları yatırımlarda, belli bir büyüklükteki hastahaneleri tercih ettiklerini belirten Aydın, 100 yatak ve üzeri, 15 bin metrekareden büyük ve 5 ameliyathanesi olan hastahaneleri tercih ettiklerini anlattı. 

     Aydın, sağlık grubundaki satın almalarla ilgili görüştükleri kurumlar olduğunu ve bu görüşmelerin belli bir aşamaya geldiğini, ancak şu anda bunları kamuoyuyla paylaşamayacaklarını dile getirdi. 
     Aydın, 2009 yılı bütçesinin üzerinde bir performansla krizden çıktıklarını ifade ederek, en büyük büyümelerini kriz yılında yaptıklarını anlattı. 

     Yurt dışında sağlık alanında yatırım için de çalıştıklarını bildiren Aydın, bu ortaklığın amacının Memorial'i yurt dışında da büyütmek olduğunu ifade etti. 
     Aydın, iki ortağın aldıkları karar gereği, hisse satışının ne kadara yapıldığını açıklamayacaklarını sözlerine ekledi. 
A-101'in yeni patronu Turgut Aydın, şirkete kısa sürede 75 milyon liralık sermaye ekleyeceklerini söyledi ve “Perakendede ‘fırsat çıksa’ diye bekliyorduk, karşımıza A-101 çıktı. Şu anda 410 olan mağaza sayısını 3 yılda bin 500’e çıkaracağız” dedi Memorial Sağlık Grubu ve Aydın Örme’nin sahibi Turgut Aydın, ucuzluk market zinciri’ A-101’de kısa sürede 75 milyon lira ek sermaye konması için genel kurul kararı aldıklarını ve sermaye girişinin başladığını söyledi. Aydın, “Biz 40 yıllık tekstil sanayicisiyiz ve hastane işinde büyümüş bir grubuz. Perakendeye geçen yıl ev tekstili ürünleri satışı için aldığımı English Home mağazalarıyla girdik. Perakendenin bu kadar iyi bir iş olduğunu görünce bu konuda ‘fırsat çıksa’ diye bekliyorduk, karşımıza  A-101 çıktı. Şu anda aylık 30-35 milyon lira ciro yapan bir organizasyon ve biz bu şirketi 3 yılda bin 500 mağazalı bir zincir yapacağız. Şu anda 410 mağaza var ve bu haliyle kâr etmiyor, karlı olabilmesi için mutlaka büyümesi gerekiyor” dedi.

 

Zapsu gibi uçuk olmak
>Eski bir sanayici olarak normal şartlar altında A-101 gibi bir proje gelse asla kabul etmeyeceğini söyleyen Turgut Aydın şöyle konuştu: “Bu işleri ancak Aziz Bey gibi uçuk adamlar yapar. Ben asla yapamazdım çünkü hesap yapardım ve çok uzun süre yatırım yapmak gerektiğini için belli ölçeğe kadar zararın garanti olduğunu görünce de olmaz derdim. Ama şimdi bize uygun. Böyle biri kuracak, deli paraları harcayacak. Sen gireceksin o şirketi adam edeceksin ben de öyle yapıyorum.” 

 

Aydın Örme Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aydın da şu bilgileri verdi: “Biz Bank Asya’nın da ortağıyız. Turgut Bey orada halen istişare kurulunda. A-101 Aziz Zapsu tarafından Bank Asya’ya getirilmiş bir proje ve Bank Asya bu işe Private Equity olarak girmiş. Bank ASya’dan birkaç kişi de ortak olmuşlar ve işin yüzde 51’i Bank Asya ve bu kurumdan kişilere ait. Unal Bey’in (Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca) önerisiyle, biz girdik. Zaten perakendeye iştahımız vardı, inceledik, büyüme hedeflerine baktık, anlaştık. yönetim kurulu başkanı Turgut Aydın, icra kurulu başkanı da ben oldum. Genel müdür bana bağlı olacak.”

 

Sağlıkta yola devam ediyoruz arsalarımızda projeler geliyor
Önümüzdeki dönemde Aydın Grubu olarak Memorial hastanelerinin sayısını da artıracaklarını söyleyen Yaşar Aydın bu konuda da şu bilgileri verdi: “Tekstilde üretimimizi Akyazı’daki fabrikamıza taşıdık. 100 bin metrekare kapalı alanlı bir üretimimiz var, ev tekstili, perde, kumaş, iç giyim kumaşı üretiyoruz. Hastane işimiz çok iyi gidiyor. Hastane alma projemiz var. 2 tane de inşaatı tamamlanmış açılacak hastanemiz var. Ataşehir ve Antalya’da bürokrasiyi bekliyoruz. Gayrimenkulde de ‘geliştirme’ işiyle yürüyeceğiz. Elimizde arsaları değerlendireceğiz. Sarıgazi’de Adapark projesinin lansmanını yaptık. Bin 12 konutluk bir proje. Sur Yapı ile ortak geliştirdik.”

 

A-101’in şu andaki profili
Dünyada discount (ucuzluk marketi) modelini ilk Aldy başardı. Bugün dünyada 8 firma bu tür hipermarketçiliği başarmış durumda.
Aylık 30-35 milyon lira cirolu A-101’in mağaza sayısı yıl sonuna kadar 450 olacak.
A-101’in tedarik şirketi Landmark Supply Holding de 17 firmadan oluşuyor. Aydın Grubu bu şirkete de. Bu şirkete 11 milyon dolar sermaye ekledi.
A-101’lerin sayısı 2010 sonuna kadar 675 olacak. Mağaza ciroları artacak ve kâra geçececek. 2011’de de mağaza sayısı 850 olacak.
A-101’de şu anda 650 çeşit ürün var (sezonluk ve spot ürüler hariç).
A-101’in hisse yapısı şöyle: Aydın Ailesi yüzde 29.8. Aydın Ailesi ile birlikte, Singapur merkezli Oligo Investments Holding yüzde 22.8, Bank Asya  yüzde 21.8, İrfan Hacıosmanoğlu yüzde 4.58.
Diğer hissedarlar yüzde 21.

 

English Home’u 3 mağaza olarak aldık yıl sonunda 40’a çıkıyor
Yaşar Aydın, geçen yıl satın aldıkları ev tekstili perakende mağazaları English Home’ların da yıl sonuna kadar 40 mağazalı bir zincir haline geleceğini söyledi. Aydın, “Şu anda 25 adet mağazamız var. Gelecek yıl da 75’e çıkarız. Perakendeye girince gördük ki yıllarca imalatçı olarak başkalarını finanse etmişiz. Geç bile kalmışız. bu zinciri hızla büyütüceğiz” dedi. Turgut Aydın da tekstilde artık sadece üretim olmanın çok fırsat getirmediğini, perakende zincirine sahip olunca üretimin daha anlamlı olduğunu söyledi.

 

21618 defa okundu
Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com