Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com
04
Mayıs


Nurettin Eroğlu - Eroğlu Holding (Colins Jeans)

Eroğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, 1961 Aksaray doğumlu. 1976 yılında İstanbul'a gelerek Mithat Giyim'de konfeksiyon hayatına atıldı. 1983 yılında dört erkek kardeşiyle birlikte kendi atölyesini ve Eroğlu şirketini kurdu. 

Eroğlu Şirketler Grubu, en fazla Colin's Jeans'le tanınıyor. Şirketin sahibi Konya (Aksaray) Eroğlu Ailesi, aslında denim üretimine girmeden önce, takım elbise, arkasından mont üretimi gibi alanlara da girmiş. 1975 yılında Aksaray'dan İstanbul'a göçen aile, 1976'da tekstil sektörüne girmiş ve o dönem takım elbise işinin, Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu'nun deyimi ile 'çıraklığını ve kalfalığını' yapmış.

Fakat, takım elbise yatırımı pahalı olduğundan, o zamanlar sermayesi yeterli olmayan aile, zamanla spor mont üretimine kaymış. Nurettin Eroğlu, '100 takım elbisenin maliyeti 100 liraysa, 100 spor montun 30 liraydı. İşi değiştirmemizde en önemli etken bu oldu'diyor. Fakat mont üretiminin de kendine has sorunları var. Kışın satılıyor, yazın ise talebi çok düşüyor. Aile yeniden düşünmeye başlıyor. Sorun şu: Şirket yazın da piyasada olabilmek için ne üretmeli? Cevabı buluyorlar: Denim!

Kulis'ti Colin's oldu

Bu kararın alındığı 1986 yılı Eroğlu Grubu için gerçek bir dönüm noktasıdır. Çünkü aslında 'yazlık garnitür' olsun diye üretilen denimde karşılaşılan talep, ailenin bütün üretim planlarını altüst eder. 'Önceleri denim koleksiyonumuzun garnitürüydü, sonra montlar garnitür durumuna geçti' diyor Nurettin Eroğlu. O zaman markanın adı 'Kulis'tir ve firma yurtdışına açıldığında bu marka adının güçlük yarattığını görür. Markanın adını 'Colin's' olarak değiştirir.

Krizlerde atılım

Seçilen üretim alanının da kuşkusuz etkisi olduğu düşünülebilir. Sonuçta talebi her mevsim süren, modası geçmeyen bir üründür denim. Ancak Eroğlu Şirketler Grubu'nun hızlı büyümesinde, ailenin aldığı cesur yatırım kararlarının da büyük etkisi olduğu kesin.

75 mağaza, 220 milyon dolar ciro

Eroğlu Grubu, birçok önemli atılımını krizlerde yapmış. 1993 yılına kadar yurtdışına bir pantolon bile satamayan firma, 1994 krizinde yurtdışına açılmış.

1998 yılında Güney Asya krizi patladığında Avcılar'da fabrika açarak dünya markalarına üretim yapmış. 2001 Krizi'nde de Çorlu'da fabrika kurmuş.

Bugünün bir bilançosunu çıkaracak olursak... Markanın 200 - 220 milyon dolar cirosu var. Yıllık satış adedi 18 milyon. Önümüzdeki yıl cironun yüzde 20 artırılması, satış adedinin de 20 milyona ulaşması hedefleniyor.

Rusya, Ukrayna, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'nde 70'in üzerinde mağazası var. Avrupa ve Amerika'da 300'e yakın corner'da Colin's Jeans satılıyor. İhracatın ağırlığı Rusya'da. Yatırımlarına Rusya Federasyonu'nda ağırlık verdiklerini vurgulayan Nurettin Eroğlu, bu ülkelerde tutulma nedenlerini ise şöyle açıklıyor: 100 tane ürün ihraç ediyorsak bunun yüzde 99'unu Rusya Federasyonu oluşturuyor. Rusya satışımız yıllık 3 milyon adet. Fiyatlarımız tam onlara hitap ediyor. Ruslar'ın, fiyatları çok yüksek olan İtalyan ürünlerini almaları çok zor. Ayrıca holdingleşecek firmalarının olmaması ve üretime dönük olmamaları da bizim bu pazarlarda etkili olmamazı sağlıyor.

Rusya'da doğan Türk devi

Eroğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, yurtiçi ve yurtdışında yılda 17 milyon spor giysi ürettiklerini söyledi.
20 yıl önce dört dikiş makinesiyle jean dikmeye başlayan Eroğlu kardeşler, Rus pazarı sayesinde tekstil devi haline geldi. Colin's'in üreticisi Eroğlu Grubu'nun yıllık cirosu 200 milyon dolara ulaştı

MOSKOVA - Beş kardeşten oluşan Eroğlu ailesi, 1983 yılında İstanbul Mercan Yokuşu'ndaki bir binanın 60 metrekarelik bodrumunda dört dikiş makinesiyle fason üretim yapmaya başladı. Sovyetler Birliği'nin çözülmesiyle birlikte başlayan bavul ticareti, önlerinde yeni bir olanak yarattı ve 20 yıl sonra 200 milyon dolar ciroya ulaştılar. Rusya'da yaklaşık 15 yıldır yaşanan tüketim ve alışveriş çılgınlığı, şirketin hızla büyümesine olanak sağladı.
Eroğlu Grubu bugün yurtiçi ve yurdışında 93 bin metrekarelik kapalı alanda, 4 bin çalışanı ile yıllık 17 milyon spor giysi üretiyor. Üretiminin yüzde 35'ini kendi markasıyla gerçekleştiren şirket, yüzde 65'ini ise Tommy Hilfiger, Polo Ralp Lauren, Calvin Klein, Next, Lacoste, Gap gibi ünlü markalar için yapıyor.

İlk markası Kulis
20. yıl için bir dizi etkinlik planlayan şirket, startı büyümesini borçlu olduğu Rusya'nın başkenti Moskova'da verdi. Rusya Eroğlu Grubu için aynı zamanda Colin's markasının dünyaya açılan kapısı. Eroğlu Grubu'nun gelişiminin ve büyümesinin Rusya'dan başladığını belirten yönetim kurulu başkanı Nurettin Eroğlu, Colin's markasının Rusya'da en fazla tanınan marka olduğunu söyledi. 1983'te faaliyete başladıktan sonra 1986 yılına
kadar Kulis markasıyla üretim yaptıklarını belirten Nurettin Eroğlu, "Bu dönemde Rusya pazarı doğdu ve markamızın adını da Colin's olarak değiştirdik. Colin's markasıyla Rusya'ya ihracata başladık. Markamız Rusya'da tuttu. Bu nedenle Rusya'nın bizim gelişimimizde önemli bir etkisi var. 20'nci yıl etkinliklerimize de bu nedenle Rusya'da start verdik" dedi. 1992 yılında Avcılar Firuzköy'de 10 bin metrekarelik alanda ilk fabrikalarını açtıklarını belirten Eroğlu, mağazacılık işine de bu dönemde girdiklerini söyledi. Eroğlu şöyle konuştu:

Ünlü markalara üretim
"1998'de yine Firuzköy'de bu kez 35 bin metrekarelik alanda ikinci fabrikamızı açtık. Örme, dokuma ve konfeksiyonu birbirinden ayırdık. Müşteri direkt üreticiden mal almak istediği için 1999'da da 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip ilk alışveriş merkezini kurduk. Ayrıca bu dönemde Colin's ve Loft dışında ünlü dünya markalarına da üretime başladık. Şu anda üretimimiz yüzde 35'ini kendi markalarımız oluşturuyor. Yüzde 65'i de Tommy Hilfiger, Polo Ralp Lauren, Calvin Klein, Next, Lacoste, Gap gibi ünlü markalar için yapılan üretimden oluşuyor."
Bu yıl Tekirdağ Çorlu'da 45 bin metrekarelik alanda kurulan üçüncü fabrikalarının devreye girdiğini açıklamasını yapan Eroğlu, grubun bu günkü durumuna ilişkin ise şu bilgileri verdi:

93 mağazası var
"Yurtiçinde 3 bin, yurtdışında 1000 çalışanla yılda 17 milyon adet spor kıyafet üretiyoruz. Yurtiçinde 45, yurtdışında 48 olmak üzere 93 mağazamız, yurtiçinde 15, yurtdışında 100 olmak üzere 115 shop, 600'ü yurtdışında olmak üzere 850 'corner'ımız var. Geçen yıl elde ettiğimiz 130 milyon dolarlık ciromuzu bu yıl 200 milyon dolara çıkaracağız."
Eroğlu, şirket olarak amaçlarının özellikle Rusya başta olmak üzere Avrupa ve Amerika pazarında büyümek olduğunu söyleyerek, Almanya ve Amerika merkezlerinin açıldığını söyledi.

'Yatırım yapmadan kazanma dönemi bitti'
Eroğlu Grubu Yönetim Kurulu üyesi ve Rusya sorumlusu Yavuz Eroğlu, Rusya'da yatırım yapmadan çok kısa sürede para kazanıp gitme döneminin bittiğini söyledi. Yavuz Eroğlu, Rusya'nın farklı bir pazar yapısının olduğunu belirterek, "Avrupa ve Amerika pazarında kurallar bellidir. Ancak Rusya farklı bir pazar. Bir belirsizlik hâkim. Türkiye'den gelen yatırımcıların bir kısmı burada kısa sürede zengin olup dönmek istiyor. Rusya'da vur-kaç dönemi bitti. Burada yatırım yapmayan kurumsallaşmayan firmaların başarı şansı artık kalmadı" dedi. Halen Rusya'da 26 mağazalarının olduğunu belirten Eroğlu, "40 shop'umuz ve 220 corner'imiz olmak üzere 286 noktada mal satıyoruz. Hedefimiz satış noktalarımızı 1000'e çıkarmak" diye konuştu. Moskova yakınlarında bir de konfeksiyon fabrikaları bulunduğunu söyleyen Eroğlu, bu fabrikada penye ve tişört gibi mallar ürettiklerini belirtti. Eroğlu, jean üretiminin sadece Türkiye'de yapıldığını belirtti.

26480 defa okundu
Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com